برندینگ چیست؟

برندینگ چیست؟

واژه ی برندینگ یکی از واژه هایی است که امروزه در کسب و کار بسیار به کار برده می شود. برای دانستن معنای برندینگ ابتدا باید با واژه های اساسی این موضوع آشنا شویم و یکی از تعریف هایی که می تواند کمک زیادی در درک برندسازی و برندینگ  می کند تعریف خود برند و برندینگ می باشد. در واقع برندینگ به تمامی روش هایی گفته می شود که شما تصویری از محصول، خدمات و کمپانی خود را در ذهن مشتری می سازید. می توان گفت برندینگ تمامی اقدامات علمی و تخصصی است که فرد یا کمپانی تلاش می کنند تا تصویری در ذهن مخاطبان خود بسازند.

 

برند (Brand)؛ تعریف برند در کسب و کار

وقتی نام برندی گفته می شود هر کدام از ما از هر برند تصویری داریم مثلا وقتی نام برند مک دونالد گفته می شود اولین تصویری که در ذهن ما می آید تصویر سیب زمینی سرخ شده و فست فود ها می باشد در واقع مک دونالد توانست با برندسازی خود تصویری در ذهن مخاطبان خود ایجاد کند.

برند تمامی تصاویر، احساس ها و درک های شما درباره ی یک محصول، ایده، فرد و سازمان می باشد.

حال ما معنی واژه ی برند را متوجه شدیم و در ادامه می خواهیم به بررسی واژه ی برندینگ بپردازیم.

 

برندینگ چیست؟

در حقیقت برندینگ یکی از جنبه های مهم برای رشد کسب و کار شماست و برندسازی یکی از جنبه هایی است که باید هنگام ورود به بازار رقابتی خود از آن بهره بگیرید.

در نهایت باید دید که برندینگ دقیقا به چه معناست و چه تاثیری بر روی کسب و کار شما دارد.

اگر بخواهیم تعریف ساده ای برای برندینگ ارائه دهیم می توان گفت برندینگ به معنای دادن وعده برای یک برند و پس از آن انجام تعهد نسبت به آن برند می باشد.

برندسازی یا برندینگ به فرآیندی منظم و هدفمند گفته می شود که برای افزایش آگاهی و افزایش وفاداری مشتری استفاده می شود. در واقع هدف از برندینگ ساختن ذهنیت و چشم انداز برای مخاطبان می باشد تا حدی که مخاطبان برای رفع نیاز های خود به شما مراجعه کنند. برندسازی یعنی استفاده از هر فرصتی که ما در کسب و کار خود بگوییم که چرا مخاطبان ما باید برند یا نام تجاری ما را ترجیح دهند.

 

برندینگ از دید متخصصان

 • در واقع برندینگ به فرآیندی گفته می شود که در طی این فعالیت جایگاه عاطفی و احساسی محصول یا خدمات افزایش پیدا می کند و همان طور که این جایگاه برای محصول و خدمات افزایش می یابد برای مخاطبان نیز افزایش پیدا می کند.
 • ال ریس، لورا لیس در کتاب سقوط تبلیغات و ظهور روابط عمومی برندینگ را اینگونه تعریف می کنند: برندینگ یا برندسازی حاصل پیام ها و گزارش های رسانه ها می باشد. هر قدر تعداد پیام ها بیشتر و محتوا مطلوب تر باشد، نام تجاری و یا برند قدرت بیشتری خواهد داشت.
 • جف بزوس موسس کمپانی آمازون درباره برندینگ می گوید: برند توسط مخاطبان تعریف می شود نه صاحبان کسب و کار. برند آن چیزی نیست که شما می گویید هستید، بلکه برند آن چیزی است که مخاطبان راجب شما می گویند.
 • دیوید آکر نیز درباره برند و برندینگ می گوید: برند ها با تعریف شخصیت انسانی خود وعده ای به مصرف کنندگان می دهند.

 

ویژگی های برندینگ و تاثیر آن روی کسب و کار

 • یک برندینگ صحیح چه ویژگی هایی دارد؟
 1. برندینگ شما باید یکپارچه و یکدست باشد.
 2. باید با شرایط محیطی هماهنگی داشته باشد.
 3. باید اختصاصی باشد و فقط خاص یک نوع کسب و کار باشد.
 4. باید همه جانبه و جامع باشد.

 

 • برندینگ چه تاثیری بر کسب و کار ما میگذارد؟

برندسازی و فعالیت های تخصصی فواید متعددی برای هر کسب و کاری دارد. یکی از نتایج بسیار مهم در برندینگ انتقال آسان پیام ها است و شما می توانید با انتقال پیام به مخاطبان خود را به آن ها معرفی کنید تا آن ها از وجود شما و ارائه خدمات و محصولات شما آگاه شوند. هم چنین برندسازی موجب ارتباط بیشتر شما با مخاطبانتان می شود و باعث شناخت بیشتر از برند می شود. معرفی محصولات موجب افزایش اعتبار شما می شود و تایید محصولات و خدمات شما از جانب مخاطبانتان منجر به وفاداری مشتریان به برند می شود. همه ما باید در کسب و کار خود توجه کنیم و بدانیم که برند با میزان رضایت مشریان ساخته و رشد می کند حتی به گونه ای که کسب سود و درآمدزایی  با میزان رضایت مشتریان و مصرف کنندگان آن برند رابطه ای مستقیم دارد.

 

6 اشتباه رایج در مفهوم برند و برندینگ

همان طور که در درک همه ی مسائل موجود گاها برخی دچار اشتباه می شوند برند نیز همین طور است و برخی افراد بعضی از مفاهیم را به اشتباه با برند جایگزین می کنند اما می توان گفت 6 باور اشتباه درباره ی برند نشان می دهد که چه چیز هایی برند محسوب نمی شوند.

 1. گاها برند با لوگو، آرم و یا المان های سمبلیک اشتباه گرفته می شود که اشتباه است.
 2. برند با علامت تجاری متفاوت است.
 3. شعار سازمانی با شعار مربوط به برند دو چیز مجزا محسوب می شوند.
 4. برند شخصی بودن با سلبریتی بودن متفاوت است. در واقع هر سلبریتی حتما یک پرسونال برند یا برند شخصی نیست.
 5. گران بودن نماد قوی بودن و اعتبار برند نمی باشد.
 6. برند یک اتفاق رویداد محور نیست و کاملا برنامه ریزی شده اتفاق می افتد.

 

ابزار های برندینگ؛ چگونه می توانیم برندینگ را در کسب و کار خود عملی کنیم؟

با توجه به بررسی کتاب های متفاوت بازاریابی و فروش و بررسی منابع ببین المللی به این نتیجه رسیدیم که برای برند سازی می توان از 15 ابزار استفاده کرد که به توضیح آن ها پردازیم.

 1. از طریق تبلیغات می توانید برندسازی خود را رشد دهید.
 2. داشتن روابط عمومی با کسب و کار ها موجب برندسازی می شود.
 3. از تکنیک پیشبرد فروش استفاده کنید.
 4. بازاریابی مستقیم در برندسازی بسیار کارآمد می باشد.
 5. می توانید از طریق فروش های شخصی اقدام به برندینگ کنید.
 6. از بسته بندی برای ارائه ی محصولات خود استفاده کنید.
 7. رویداد ها و اسپانسر ها می توانند در برندسازی بسیار موثر عمل کنند.
 8. ارائه ی خدمات صحیح به مشتری از مهم ترین عوامل محسوب می شود.
 9. استفاده کردن از برندینگ صدا و آوایی (شنیداری)
 10. استفاده کردن از برندینگ بصری (دیداری)
 11. بهره گیری از برندینگ ویدئویی
 12. تولید کردن محتوای فعال و بازاریابی آن
 13. فعال سازی برند
 14. بهره گیری از برندینگ رویداد ها و مراسم ها
 15. استفاده از تبلیغات دهان به دهان

از توضیحات داده شده و بررسی میزان اهمیت برندسازی در کسب و کار می توان تشخیص داد که یک برند چه قدر می تواند در پیشرفت و رشد شما موثر باشد بنابراین نباید از برندسازی در کسب و کار غافل شد و باید به دنبال راهکار هایی هر چه بهتر باشیم تا با رضایت مشتریان خود کسب و کارمان را توسعه دهیم.

از دیگر آموزش های رایگان وبسایت محمد شهمیری دیدن فرمایید...

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com

  سبد خرید