بیزینس کوچینگ چیست؟

بیزینس کوچینگ چیست؟

یک شراکت و همراهی خالی از قضاوت که به مدیران و صاحبان کسب و کارها کمک میکند تا در راستای پیشبرد اهداف سازمانی و شخصی خود از این مهارت فوق العاده استفاده کنند.بیزینس کوچینگ به زبان ساده، ارتباطی شفاف و خالی از قضاوت بین کارآفرین و یک کوچ حرفه‌ای (PCC COACH) و آموزش دیده است. هدف از این ارتباط رسیدن به آگاهی و در نهایت اقدام است! این آگاهی به کمک ابزارهای قدرتمند یک کوچ و توسط خود مراجع (کارآفرین) کشف میشود و در روند جلسات میتواند به اقدام و آگاهی های بیشتر بیانجامد. این یعنی رشد و پیشرفت در جریان یک ارتباط کوچینگی.

در حقیقت کوچینگ یک ارتباط امن و خالی از قضاوت است که با کمک بازخورد و سوالات قدرتمند یک کوچ مورد تایید فدراسیون بین المللی کوچینگ (ICF) باعث پیشرفت مراجع کننده یا همان کوچی میشود.

 

نحوه برگزاری جلسات بیزینس کوچینگ؟

برطبق استانداردها و قوانین فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF) یک کوچ حرفه‌ای باید به مراجع خود قبل از شروع جلسات کوچینگ، برنامه‌ای از روند جلسات خود را ارائه دهد که شامل موارد زیر میگردد :

 • توافق نامه برای شفاف‌سازی روند کوچینگ 
 • مدل و زمانبندی جلسات
 • روش پرداخت و شرایط قطع‌همکاری
 • حفظ حریم خصوصی و محرمانگی اطلاعات مراجع
 • دستاوردهای مورد انتظار
 • پشتیبانی در بین‌جلسات و…
تمام موارد فوق باید مورد تایید طرفین قرار گیرد و درصورت نیاز تغییر در مفاد قرارداد براساس نیازهای مراجع کننده و درچهارچوب صلاحیت‌های اخلاقی فدراسیون جهانی کوچینگ امکانپذیر است. 
دلیل اهمیت شفافیت در ابتدای شروع جلسات بیزینس کوچینگ جلوگیری از اتلاف انرژی، زمان و پول مراجع کننده خواهد بود چون هدف اصلی یک کوچ حرفه‌ای (PCC) همیشه کمک و پیشرفت مراجع در طی فرایند کوچینگ است. 

 

تفاوتهای بیزینس کوچینگ و مشاوره

در حقیقت یکی از دستاوردهای جلسات بیزینس کوچینگ برای مدیران و سازمان‌ها شناسایی موانع و مشکلات سازمان و گذر از آنهاست. این مشکلات معمول در کسب‌وکارها در بسیاری از موارد با کمک مشاورین بسیار گران قیمت مرتفع نمیشوند به دودلیل عمده:

اولین دلیل عدم پیگیری و اقدام است: به دلیل اینکه تشخیص مشکل کسب‌وکار،  یکطرفه و از سوی مشاور به کارآفرین (مراجع) دیکته میشود، اثربخشی و تعهد به اقدام در آن کمرنگ میشود در صورتی که در جلسات کوچینگ رویکرد بسیار متفاوت است. به این ترتیب که کوچ حرفه‌ای با استفاده از مهارت خود به مراجع کمک میکند تا به آگاهی برسد و در طی فرایند بیزینس کوچینگ راه‌حل های مناسب خود را کشف و به کار گیرند. همچنین یکی از تعهدات یک کوچ ماهر و آموزش دیده ایجاد تعهد و حس مسئولیت پذیری در مراجع خود است که اثربخشی جلسات کوچینگ را بسیار افزایش میدهد.  

دومین دلیل مهم قضاوت است: یک کوچ حرفه‌ای اجازه قضاوت مراجعین را ندارد بلکه با کنجکاوی و عمیق شدن در مسائل آنها به مراجع کمک میکند تا ریشه ی مشکلات را کشف و راهکارهای اختصاصی طراحی و اجرا کند. در اینجا تجربه یک بیزینس کوچ در کسب‌وکار به او کمک میکند تا درکی شفاف تر از احساس و نیاز مراجع خود پیدا کند تا باهمدلی و ارتباطی صمیمی‌تر این سفر اثربخش‌تر ادامه یابد.

دیگر دوره ها...

  اشتراک
  SUBSCRIBE NOW

  Join Our Newsletter Today On The Writers Cookbook

  Stay updated with all latest updates,upcoming events & much more.
  close-link

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com

  سبد خرید