دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

اگر شما مدیر کسب و کاری کوچک و یا بزرگ هستید به جرات می توان گفت که حداقل یک بار واژه ی دیجیتال مارکتینگ و یا فروش اینترنتی به گوش شما خورده است و اگر اولین بار است که این واژه را می شنوید لازم است هرچه سریع تر کسب و کار خود را از ورشکستگی نجات دهید. امروزه استفاده ی مردم از اینترنت و شبکه های اجتماعی روز به روز افزایش پیدا می کند و این اتفاق به گونه ای است که آمار به دست آمده نشان می دهد بیش از 99 درصد مردم به اینترنت دسترسی دارند و تقریبا 80 درصد آن ها از موتور جستجوی گوگل استفاده می کنند و همین موضوع باعث شده که بیشتر زندگی مردم در اینترنت و فضای مجازی باشد به گونه ای که حتی برای جستجوی جایی که می خواهند برای خوردن غذا بروند هم از اینترنت جستجو می کنند و مکان مورد نظر خود را پیدا می کنند.

وقتی استفاده ی بیش از حد مخاطبین خود از اینترنت را مشاهده می کنیم متوجه می شویم که اینترنت می تواند بستری مناسب برای رشد و توسعه ی کسب و کار ما باشد و به این خاطر واژه ی دیجیتال مارکتینگ که در حدود 100 سال پیش برای ما وجود داشته امروزه مورد اهمیت قرار داده می شود و لازم است که آن را بشناسیم که در این مطلب به بررسی همه چیز درباره ی دیجیتال مارکتینگ می پردازیم.

دیجیتال مارکتینگ یا فروش الکترونیکی

    

 یکی از 10 دیجیتال مارکتر برتر دنیا طبق گفته ی مجله ی فوربز آقای نیل پتل به سوال دیجیتال مارکتینگ چیست اینگونه پاسخ می دهد که دیجیتال مارکتینگ به هرگونه بازاریابی محصولات و خدمات گفته می شود که از طریق دستگاه های الکترونیکی انجام می شود.

در واقع می توان گفت دیجیتال مارکتینگ واژه ی تازه ای نیست و ما در سال 1986 میلادی  بعد از ساخته شدن رادیو از بازاریابی دیجیتال بهره گرفته ایم. بعد از ساخته شدن رادیو تقریبا 10 سال طول کشید تا رادیو به ابزاری عمومی تبدیل شود و بیشتر مردم از آن استفاده کنند. وقتی رادیو به ابزاری عمومی تبدیل شد افراد به فکر تبلیغات از طریق رادیو افتادند. اولین تبلیغات از طریق رادیو مربوط به یک اجرای اپرا بود که بعد از پخش آن تبلیغ تمام بلیط های آن فروخته شد و در واقع آن جا بود که دیجیتال مارکتینگ متولد شد.

چرا دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار شما اهمیت دارد؟

وقتی متوجه اهمیت اینترنت و استفاده ی مخاطبان خود از اینترنت می شویم تلاش می کنیم تا به دنبال بستری برای فروش محصول و ارائه ی خدمات خود کنیم. به جرات می توان گفت که تا 10 سال آینده تمامی کسب و کار ها اینترنتی خواهند شد و تمامی کسب و کار هایی که به کسب و کار سنتی بسنده کرده اند با شکست مواجه خواهند شد. درستی این جمله را می توان از مقایسه ی شرکت تاکسی رانی به سبک قدیمی و برنامه ی اسنپ فهمید و می توان متوجه شد که بعد از دیجیتال شدن استفاده از تاکسی ها استفاده از تاکسی های شهری تا حد زیادی کاهش یافت و اگر شما به عنوان مدیر یک کسب و کار به حفظ و رشد کسب و کار خود اهمیت می دهید لازم است نگاهی دیگر به دیجیتال مارکتینگ داشته باشید و تلاش کنید تا کسب و کار خود را با استفاده از ابزار های دیجیتال رنگ و رویی دیگر ببخشید.

دیجیتال مارکتینگ به چند دسته تقسیم می شود؟

پس در دیجیتال مارکتینگ بهره گیری از ابزار های دیجیتال مطرح می باشد و می تواند در دو دسته دیجیتال مارکتینگ آفلاین و آنلاین تقسیم شود که به بررسی آن می پردازیم.

 • دیجیتال مارکتینگ آفلاین

فعالیت های بازاریابی که به صورت آفلاین و محیطی اجرا می شود را دیجیتال مارکتینگ آفلاین می گویند و با استفاده از ابزار های زیر می توانید دیجیتال مارکتینگ آفلاین را انجام دهید.

 1. بازاریابی محیطی
 2. رادیو مارکتینگ یا یازاریابی رادیویی
 3. تلویزیون مارکتینگ یا بازاریابی تلویزیونی
 4. تلفن مارکتینگ یا بازاریابی تلفنی
 • دیجیتال مارکتینگ آنلاین

شما در این بازاریابی با استفاده از ابزار دیجیتال با سرعت و دقت بیشتر به مخاطبین خود خدمات رسانی می کنید و با استفاده از ابزار های زیر می توانید بازاریابی آنلاین خود را انجام دهید.

 1. آنالیز و تحلیل داده
 2. بهینه سازی موتور جستجو
 3. ایمیل مارکتینگ
 4. تبلیغات کلیکی
 5. تبلیغات در شبکه های اجتماعی
 6. مدیریت شبکه های اجتماعی و تحلیل آن
 7. ارسال پوش نوتیفیکیشن
 8. کوتاه کننده ی لینک
 9. چت آنلاین
 10. انتشار رپورتاژ آگهی

دیجیتال مارکتینگ یا مسابقه ی رالی!

اگر شما دیجیتال مارکتینگ را بشناسید قطعا تا به حال با کلمه ی RACE روبه رو شده اید. در واقع RACE را به عنوان چهارچوب های اصلی دیجیتال مارکتینگ می دانند که از جمع آوری حروف اول Reach، Act، Convert، ٍEngage می باشد.

 • Reach

در این قسمت هدف جذب مشتری و آشنایی اولیه مشتری با خدمات بوده است که می توان برای رسیدن به این قسمت از هر دو روش بازاریابی آفلاین و یا آنلاین استفاده کرد.

 • Act

در این قسمت هدف این است که مشتری اولین خرید خود را انجام دهد و به اصطلاح فعال سازی شود که این عمل می تواند از طریق صفحات ورود، شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ و بازاریابی مجدد انجام شود.

 • Convert

در این قسمت هدف آن است که مشتری به مشتری پر تکرار تبدیل شود که موضوع فروش پر تکرار برای کمپانی های متفاوت مختلف است و می توان از روش های متفاوت استفاده کرد تا مشتری را به مشتری پر تکرار تبدیل کرد.

 • ٍEngage

در این مرحله تلاش می کنیم که مشتری را به مشتری وفادار و همیشگی تبدیل کنیم و اگر از تعداد تکرار خرید های آن مشتری کم شد تلاش می کنیم تا مشتری را دوباره به خرید ترغیب کنیم.

وظایف یک دیجیتال مارکتر چیست؟

در واقع بازاریابان دیجیتال با استفاده از راه ها و کانال های ارتباطی موجود که ذکر شد با توجه به بودجه  و هدف کسب و کار تلاش می کنند تا کسب و کار را برند کنند و خدمات آن را ارائه دهند و موجب جذب مشتری برای کسب و کار شوند که این جذب مشتری موجب فروش هرچه بیشتر محصول و خدمات کسب و کار می شود. دیجیتال مارکتر ها با تمرکز و اندازه گیری شاخص های کلیدی عملکرد که به آن KPI نیز گفته می شود بهترین راه را برای رسیدن به بهترین نتیجه انتخاب و اجرا می کنند.

در یک استارت آپ یا بیزنس کوچک تقریبا همه ی مسئولیت های یک دیجیتال مارکتر به تنهایی انجام می شود اما در کمپانی های بزرگ برای هر یک از کانال ها و روش های متفاوت یک فرد متخخص مسئول می شود و تمامی مسئولیت های یک کانال را به عهده می گیرد.

شکل بالا نقش افراد در کمپانی های بزرگ را نمایش می دهد.

تفاوت دیجیتال مارکتینگ با بازاریابی اینترنتی در چیست؟

بازاریابی اینترنتی کمی قدیمی تر از اصطلاح دیجیتال مارکتینگ است و واژه ی بازاریابی اینترنتی در دهه ی نود میلادی رواج داشت و با گذر زمان و افزایش ابزار های دیجیتال به تدریج واژه ی دیجیتال مارکتینگ در میان مردم رواج پیدا کرد.

آیا تبلیغات دیجیتال با بازاریابی دیجیتال متفاوت اند؟

همان طور که میان بازاریابی و تبلیغات تفاوت وجود دارد، بازاریابی دیجیتال و تبلیغات دیجیتال نیز متفاوت اند. وقتی از بازاریابی دیجیتال حرف می زنیم منظور این است که ما قصد شناسایی بازار خود، نیاز ها و مشکلات آن را داریم و می خواهیم محصول را با ابزار های دیجیتال به بازار مخاطبان خود عرضه کنیم ولی تبلیغات دیجیتال به این معناست که می خواهیم یک محصول مشخص را با استفاده از ابزار دیجیتال به مخاطب خود معرفی کنیم.

آیا برای دیجیتال مارکتینگ به بودجه نیاز داریم؟

بستگی دارد که روش تبلیغات شما چطور اتفاق بیوفتد. اگر تبلیغات شما از نوع آفلاین باشد قطعا هزینه های بسیاری برای شما خواهد داشت ولی در روش های بازاریابی دیجیتال هزینه های شما تا حد زیادی کاهش پیدا می کند و در واقع تبلیغات از نوع آنلاین بیشتر پیشنهاد می شود و هزینه های کمتری را به دنبال دارد. در واقع می توان گفت سرمایه گذاری در تبلیغات آنلاین نتیجه و بازخورد فوق العاده ای برای شما دارد و نسبت به روش های تبلیغاتی دیگر کم هزینه تر می باشد.

همه ی ما به دنبال راهی هستیم تا بتوانیم موجب توسعه و پیشرفت کسب و کار خود شویم  و ترکیبی از کسب و کار سنتی و دیجیتال می تواند کسب و کار ما را تا حد زیادی زیر و رو کند از کوچک ترین بیزنس ها گرفته تا بیزنس ها و کمپانی های بزرگ برای کسب و کار خود نیاز به ابزار دیجیتال در دنیای دیجیتال دارند و شما می توانید با سرمایه گذاری های بسیار کم موجب تحول کسب و کار خود شوید.

دوره های محمد ضیایی

  اشتراک
  SUBSCRIBE NOW

  Join Our Newsletter Today On The Writers Cookbook

  Stay updated with all latest updates,upcoming events & much more.
  close-link

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com

  سبد خرید