کوچ حرفه‌ای کیست؟

کوچ حرفه ای کیست؟

با توجه به اهمیت کوچینگ در زندگی و کسب‌و‌کار، انتخاب یک کوچ حرفه‌ای و با صلاحیت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چرا که افراد و سازمانها با صرف هزینه‌های بسیار زیاد در تلاش برای شناسایی و استخدام کوچ‌های حرفه‌ای هستند و عدم شناخت صحیح میتواند ضرر جبران ناپذیری به یک کسب‌و‌کار یا فرد برساند. 

اینجا دقیقا واژه کوچ‌حرفه‌ای و تایید صلاحیت شده اهمیت پیدا میکند و از آن مهم تر تشخیص یک کوچ حرفه‌ای توسط فرد یا سازمان است.

در این مقاله قصد دارم مشخصات یک کوچ‌حرفه‌ای و نحوه شناسایی آن را با شما در میان بگذارم.

استانداردهای بین‌المللی کوچینگ

لوگوی فدراسیون بین المللی کوچینگ

زمانی که حرف از استانداردهای بین‌المللی در کوچینگ به میان می آید اولین و معتبرترین نام که با اطمینان میدرخشد فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF) است.

فدراسیون بین‌المللی کوچینگ یا همان آی سی اف توسط یک کوچ حرفه‌ای با نام توماس لئونارد در سال 1995 به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی برای همکاری کوچ‌ها در راستای حمایت از یکدیگر و رشد حرفه خود راه‌اندازی شد. سال بعد یک رئیس و یک هیئت‌مدیره انتخاب و اولین چپتر فدراسیون تأسیس شد و تا مه 1996 بیش از 60 نمایندگی ICF در سراسر جهان تاسیس شدند که تا به امروز شعبات بیشتری در سرتاسر جهان اضافه شده همچنین چپتر ایران نیز فعالیت خود را شروع کرده است. بر طبق آمار منتشر شده در سایت فدراسیون بین‌المللی کوچینگ در سال 2019 تعداد کوچ های جهان که زیر نظر ICF فعالیت میکنند به 25000 کوچ رسیده است. 

گواهینامه یک کوچ حرفه‌ای (مدرک PCC)

کوچ حرفه‌ای در حقیقت فردی است که در زمینه کوچینگ، تجربه و مهارت لازم را کسب کرده و همچنین آموزش‌های حرفه‌ای لازم را در یکی از آکادمی‌های مورد تایید ICF با موفقیت پشت سرگذاشته و پس از تایید صلاحیت توسط منتورها و قبولی در آزمون‌های تخصصی فدراسیون مدرک PCC (جهت اعتبار سنجی مدرک روی تصویر بالا کلیک کنید)  دریافت کرده است تا با دانش و مهارت کافی به دیگران در نقش کوچ کمک کند.

 

نمونه یک گواهینامه کوچ حرفه‌ای یا همان مدرک PCC 

مدرک پی سی سی کوچینگ pcc

نکته قابل توجه در انتخاب یک کوچ‌حرفه‌ای به غیر از مدرک معتبر بررسی سوابق و تجربیات مرتبط با تخصص آن کوچ است که باید توسط خود مراجع کننده مورد راستی‌آزمایی قرارگیرد تا بهترین نتیجه از این سرمایه‌گذاری حاصل شود.

اهمیت تخصص یک کوچ‌حرفه‌ای

کوچینگ و تخصص های آن

 نکته بسیار مهم و پراهمیت در تعریف و شناسایی یک کوچ حرفه‌ای تخصص آن کوچ است!

بله شاید تعجب کنید که برای استفاده از خدمات یک کوچ حرفه‌ای باید به تخصص کوچ دقت بسیار کنید تا به بهترین شکل ممکن از سرمایه‌گذازی خود بهره‌مند شوید. 

هر کوچ حرفه‌ای بر اساس تجربه، استعداد، تحصیلات و خصوصا علاقه خود یک تخصص را در حوزه‌ای مشخص انتخاب میکند تا بهترین خدمت را به مراجعین خود ارائه دهد.

به عنوان مثال اگر یک فرد یا سازمان برای بهبود وضعیت بازاریابی خود اقدام به استخدام یک کوچ کند باید یک بیزینس کوچ یا همان کوچ کسب‌و‌کار را انتخاب کند و نکته قابل بررسی در این مثال که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، تجربه شخصی کوچ از کسب‌و‌کار است. پس بهترین انتخاب، یک کوچ با سابقه کارآفرینی است. فردی که خود تجربه مدیریت و هدایت یک کسب‌و‌کار را داشته و با دست و پنجه نرم کردن با چالش‌های یک بیزینس بهتر با دغدغه‌های مراجعین خود ارتباط برقرار میکند و قطعا همدلی و اعتماد بیشتری بین کوچ و کوچی ایجاد میگردد که عاملی بسیار موثر در اثربخش بودن فراید کوچینگ خواهد بود.


از دیگر آموزش های رایگان وبسایت محمد شهمیری دیدن فرمایید...

  اشتراک
  SUBSCRIBE NOW

  Join Our Newsletter Today On The Writers Cookbook

  Stay updated with all latest updates,upcoming events & much more.
  close-link

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com

  سبد خرید