بیزینس کوچینگ چیست؟

بیزینس کوچینگ چیست؟

ما هر روزه با بیزینس ها و کسب و کار های جدید روبه رو می شویم و یکی از بیزینس هایی که اخیرا بسیار با آن روبه رو شده ایم بیزینس کوچینگ است. بیزینس کوچینگ آمده است تا تحولی عظیم ایجاد کند و می توان مشاهده کرد که همزمان با متولد شدن کوچینگ کسب و کار ها رشد چشمگیری داشته اند و می توان از این موضوع به اهمیت بیزینس کوچینگ پی برد. هم چنین اهمیت کوچینگ را می توان از ابزاری با عنوان گوگل ترندز (گوگل ترندز ابزاری است در گوگل برای تشخیص رشد جستجو ها از سمت کاربران در نواحی مختلف) تشخیص داد و از این نمودار می توان متوجه رشد هر روزه ی این  کسب و کار شد.

برای مفهوم این کسب و کار در ابتدا باید دانست کوچینگ چه معنا و مفهومی دارد. در این مقاله ما به بررسی تعاریف کوچینگ و مفاهیم آن می پردازیم تا راهنمایی باشد تا شما کسب و کار خود را بهتر بشناسید و آن را توسعه دهید.

 

کوچینگ چیست و چه مفهومی دارد؟

طبق تعریف سازمان FCA (Financial Conduct Authority) کوچینگ به زبان ساده فرایندیست خلاقانه که در این فرایند کوچ مخاطب را ترغیب می کند که با استفاده از استعداد های درونی خود به سوال های خودش پاسخ دهد.

کوچینگ یا مربی گری به فرآیندی گفته می شود که هدف آن افزایش بهره برداری و تمرکز روی زمان حال است.

در واقع اگر بخواهیم خیلی ساده مفهوم کوچینگ را توضیح دهیم می توانیم به این ضرب المثل چینی اشاره کنیم:

اگر قصد دارید فردی را یک وعده سیر کنید، به اون ماهی بدهید؛ اما اگر می خواهید او را تا آخر عمر سیر کنید به او ماهیگیری یاد بدهید!

تصور کنید شما در مسیری در حال رفتن به شهری هستید، شما با خود نقشه ی مسیر را همراه دارید و می دانید که کجا باید بروید اما در بین مسیر شرایطی به وجود می آید که ماشین شما نیاز به تعمیر پیدا می کند. در این صورت فردی مکانیک در مسیر به کمک شما می آید و ماشین  را تعمیر می کند. در واقع شما مسیر رسیدن به مقصد خود را می دانید اما مکانیک به کمک شما آمد تا مسیر را به راحتی طی کنید. دقیقا یک کوچ هم همین کار را انجام میدهد و کوچینگ به معنای کمک کردن به افراد می باشد تا عملکرد آن ها بهبود پیدا کند. افراد موفق در زمینه ی کوچینگ معتقد هستند که همه ی افراد راه خود را می دانند فقط گاهی به کمک نیاز دارند.

آقای جان وایت مور در کتاب مربی گری برای بهبود عملکرد می گوید: کوچینگ شکوفا کردن نیروه ی بالقوه افراد در راستای بیشینه کردن بهره وری آن هاست. معنی کوچینگ بیشتر در وجه یاری گیری آن نهفته است تا وجه تعلیمی آن!

 

در بیزینس  کوچینگ افرادی که توانمندی راه اندازی و رشد یک کسب و کار را دارند به سایر صاحبان مشاغل در رسیدن به اهدافشان کمک می کنند که معمولا بیزینس کوچ ها کارآفرینان با تجربه و صاحبان مشاغل هستند. برای رشد کسب و کار اطلاعات و توصیه های بسیاری وجود دارد اما به دلیل عمومی بودن برای کسب و کار شما مناسب نیستند. بیزینس کوچ ها کارآفرینان متخصصی هستند که می دانند برای پیشرفت یک کسب و کار باید چه اقداماتی انجام دهند. در واقع کوچ ها به صاحبان مشاغل کمک می کنند تا اهداف خود را به طور شفاف بدانند و با طراحی استراتژی به مالکان کسب و کار کمک می کنند تا به اهداف و چشم انداز های خود برسند. در واقع اگر شما در مسیر خود دچار مشکل یا سوالات پیچیده شدید می توانید از کوچ برای برطرف شدن مشکلات خود کمک بگیرید.

 

کوچینگ و زندگی

حالا که با مفهوم اولیه ی کوچینگ آشنا شدیم می خواهیم بدانیم که تاثیر کوچینگ بر روی زندگی و کسب و کار شما چگونه است. بعد از بررسی های بسیار متوجه شدیم اولین حوزه ای که کوچینگ بسیار بر روی آن اثربخش بود حوزه ی زندگی بود و بعد از پس دادن امتحان خود در زمینه ی بهبود زندگی وارد فعالیت در حیطه ی کسب و کار شد و توانست در حوزه ی کسب وکار انقلاب کند. به نحوی بهبود و رشد کسب و کار ها به کوچینگ گره خورد که دیگر همه ی افراد کوچینگ را در کنار بیزینس می شناسند و نام بیزینس کوچینگ را به آن داده اند.

تصور کنید دو خانواده قصد سفر از نقطه ی A به نقطه ی B را دارند، خانواده ی اول 3 ساعت زودتر از خانواده ی دوم حرکت کرده اند. در خانواده ی اول فرزندی وجود دارد که همه ی اطلاعات راه را مانند بسته بودن جاده ها، مسیر های عوارضی و… به فرزند خانواده ی دوم می دهد. حال باید بپرسیم کدام خانواده زودتر این مسیر را طی می کنند؟

در واقع کوچ ها مهارت هایی که دارند را به شما آموزش می دهند و مشغول به خدمت رسانی به شما می شوند و به عنوان یک منبع اطلاعاتی به کمک شما خواهند آمد. اگر می خواهید وظیفه ی یک کوچ را درک کنید کافی است به کوچ های ورزشی که از اولین راند مسابقه تا آخرین قدم کنار ورزشکار می مانند توجه کنید و دقیقا کوچ ها توانمندی های شما را در راستای رسیدن به اهدافتان ارتقا می دهند و تمامی اقداماتی که برای رشد یک کسب و کار لازم دارید را انجام می دهند. کوچ ها تلاش می کنند تا تمامی ابعاد در کسب و کار شما را بررسی و تحلیل کنند و اطلاعات لازم را از سمت شما به دست می آورند تا با داده هایی که در دست دارند به سمت اهداف کسب و کار حرکت کنند. یکی دیگر از فعالیت هایی که یک کوچ برای کسب و کار شما انجام می دهد این است که در انجام استراتژی ها و برنامه ها به شما کمک می کند و کمک می کند تا با انجام درست آن ها به اهداف کسب و کار خود نزدیک شوید.

در نهایت می توان گفت یک کوچ به عنوان چراغی در یک کسب و کار عمل می کند و چراغ آن اطلاعات و داده های آن می باشد که کسب و کار را روشن می کند و موجب رشد و پیشرفت هر روزه کسب و کار ها می شود.

دیگر دوره ها...

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com

  سبد خرید